Ve dnech 4. a 5. června se na zámku Jedlinka v Polsku uskutečnilo finále historické soutěže „Slezské hrady a zámky“.
Byl to již třetí ročník této mezinárodní soutěže, které se zúčastnili studenti prvních a druhých ročníků středních škol a gymnázií z Polska i České republiky.
Konkurence byla sice veliká, přesto se podařilo jednomu z našich studentů probojovat se až do finálového klání. Oním finalistou byl Jakub Černý z Hradce nad Moravicí.
Tématem jeho soutěžní práce byl přirozeně místní zámek a se samotným zpracováním mu byla nápomocna Mgr. et Mgr. Marie Vojtalová, která se však z důvodu probíhajících maturit nemohla finále zúčastnit.
Ve čtvrtek ráno jsme tedy vyrazili do polské Ratiboře a odtud pak autobusem a do města Jedlina Zroj, což je lázeňské městečko v malebném okolí Sovích hor.
Cestou jsme také navštívili největší dřevený kostel v Evropě ve Swidnici. Poněvadž samotné vyřazovací boje probíhaly až následujícího dne, byl pro zúčastněné nachystán večerní program.
Zatímco učitelé se zúčastnili slavnostního večera za účasti potomka předválečných majitelů zámku a dalších významných hostů na samotném zámku Jedlinka, pro soutěžící byl připraven výlet do obrovského podzemního komplexu, kde byli za války nacisty prováděny přípravné práce na zkonstruování tzv. odvetných zbraní a snad i na vývinu atomové bomby.
Pak už byl čas jen na důkladný odpočinek a načerpání sil na vlastní finále.
V pátek dopoledne v deset hodin nastala dlouho očekávaná chvíle vyřazovacích bojů.
Je nutno zdůraznit náročnost testu, který prověřil znalosti soutěžících nejen v oblasti obecné historie Slezska, ale hlavně jejich znalosti genealogické a také heraldické.
Do samotného finále se pak dostal jeden soutěžící z Polska a jeden z České republiky, více znalostí a snad i štěstí měl polský reprezentant.
Ačkoliv se náš svěřenec do závěrečných bojů nekvalifikoval, nelze jeho „misi“ hodnotit jinak, než jako úspěch, protože není obvyklé, aby student technické školy byl rovnocenným soupeřem gymnazistů, kteří mají k humanitním vědám rozhodně blíže.
Závěrem bych chtěl dodat, že ačkoliv jsme domů žádné ocenění nedovezli, byla pro nás celá akce poučením pro příští ročníky, ve kterých se nám snad povede ještě lépe. Všichni známe onu větu, že vítězství není tak důležité jako samotná účast. V tomto konkrétním případě to snad platí dvojnásob, neb hlavním pozitivem je zájem mladé generace o historii Slezska a jeho kulturní dědictví.
Mgr. Lukaš David, „opiekun „